Port

Latarnia Morska

Port morski Krynica Morska – port morski nad Zalewem Wiślanym w północnej Polsce, w południowej części Mierzei Wiślanej, położony w woj. pomorskim, w powiecie nowodworskim, w Krynicy Morskiej. Port składa się z dwóch niezależnych przystani tj. rybackiej i jachtowo-pasażerskiej. Stanowi bazę dla floty żeglarskiej oraz białej floty.


Ruchem statków kieruje Bosmanat Portu Krynica Morska. Granice portu w Krynicy Morskiej zostały określone w 1957 roku przez Ministra Żeglugi[1], kiedy miejscowość nazywała się Łysica. Infrastrukturą portową administruje Urząd Morski w Gdyni.


Wschodnią część portu stanowi przystań jachtowo-pasażerska podzielona pirsem Pasażerskim, do którego dobijają jednostki pasażerskie białej floty, statki typu kontroler i okazjonalnie pchacze. Wschodni basen przystani stanowi nieczynne nabrzeże Jachtowe. Po wschodniej stronie pirsu Pasażerskiego znajdują się trzy baseny przedzielone pirsami, których część jest przeznaczona dla stałych rezydentów JachtKlubu Krynica Morska i jednostek profesjonalnych. Przy pirsie 1 cumuje motorówka policyjna, kuter i jednostki korzystające ze slipu. Przy pirsie 2 cumują jachty rezydenckie do charakterystycznych pomarańczowych boi. Reszta miejsc należy do gościnnych jachtów. W latach 2017–2018 kosztem 5 mln zł przystań zostanie rozbudowana: powstanie zaplecze sanitarne i socjalne, dźwig do wodowania jachtów oraz nowe pomosty, dzięki którym liczba miejsc do cumowania wzrośnie do 100.


Zachodni basen portowy znajduje się przy ul. Bosmańskiej ok. 0,5 km na południowy zachód od przystani jachtowo-pasażerskiej. Przystań rybacka jest dostępna zarówno dla rybaków jak i dla jachtów i stanowi ją prostokątny basen portowy bez falochronów z betonowymi nabrzeżami o długościach 100 i 110 m. Szerokość Basenu Portowego wynosi ok. 20 m. Podejście do Basenu Rybackiego prowadzi od pławy „TOL” przez oznakowany i pogłębiony tor wodny o głębokości technicznej 1,5 m, szerokości w dnie 35 m i długości 1,05 km do prawej główki wejściowej. Miejscowe statki rybackie pływają z sygnaturą KRM na burcie.

powrót